APRIL 1, 2011 Brashear, Missouri




Our Brashear Junior Girl Scouts troop placed an April Showers collection bag on the doors of homes throughout Brashear on Friday, April 8.  The girls will return on Saturday, April 16 to collect the bags.  They ask that the bags be filled with personal care items such as soap, toilet paper, disposable razors, diapers, shampoo, etc.  These items will be donated to the Adair County Food Depot to help local families who cannot afford to purchase personal care items.


April Showers is a component of the Girl Scout's Giving Program in which the girls serve over 1,000 agencies and tens of thousands of individuals through giving tangible gifts and gifts of time visiting, writing and entertaining the young and the old alike. 




We will be conducting our annual Kindergarten registration on Tuesday, April 26, from 8:00 a.m. to 2:00 p.m. in the elementary school.  All district children who will be 5 years old prior to August 1, 2011 are eligible to register for Kindergarten for the 2011-2012 school year.  Please plan to bring your child’s birth certificate and immunization records with you on that day.  You may contact Karla at 323-5272 to schedule your appointment. 




Tuesday, April 5, 2011 was Election Day.  This year we had three candidates file for the three available positions.  Those who filed included incumbents Traci Hill and Curtis Gordon, and Alissa Treasure.  The district did not hold an election since the number of candidates who filed for the Board was equal to the number of positions available. 




Thank you to everyone who attended and/or donated desserts for the Spaghetti Supper on March 21.  With your support, $350 was raised for the playground!




Our MAP and EOC testing has started.  Please look closely at the schedule found in this newsletter and try to ensure that no appointments are made on testing days that would take your student away from school.  As always, you can help us and help your student by ensuring a good nights rest and a healthy breakfast in the morning.  If you have any questions, please contact me at or give me a call at school.

                                    Christy L. Grissom, LPC

                                    K-12 Counselor






Wednesday, April 20 from 4:00-5:00 p.m.

The Phi Sigma Pi Honor Fraternity presents “CHEETAHS”, the final Amazing Animal program at the Adair County Public Library.  Students will learn about the world’s fastest land animal and its habitat.  There will be no live animals at the library.




Brashear Community Bible Church for their

donation to serve the needs of our students.


Todd and Traci Hill and family for their donation to the scholarship fund in memory of

Betty Moyer and Rex Meline.


Books and scholarship donations make a lasting tribute to the memory of our loved ones.  If there is someone that you would like to memorialize in this way, please contact the school at 323-5272.




Congratulations to the following students who qualified for state competition at the District 3 FBLA contest on Friday, February 18:  Jay Scudder placed first in Business Calculations, second in Personal Finance and second in Networking Concepts; Nick Thomas placed second in Business Communications; and Meredith Thomas placed second in Introduction to Business Communications.  These students will compete at the State Leadership Conference in Columbia April 17-19.  The following students placed in the Top Ten at district contest: the Emerging Business Issues team of Stephanie Elsea, Sydney Slavin, and Abigail Wheeler, 3rd; Chloe Sykes, Business Procedures, 6th and Business Communications, 9th; Jeremy Barnes, Computer Problem Solving, 7th; Sidney DeBie, FBLA Principles and Procedures, 7th; Stephanie Elsea, Personal Finance, 8th; Chandi March, Business Procedures, 10th; Sam Smith, Business Math, tied for 10th; Miranda Creason, Business Math, tied for 10th; Kristen Love, Cyber Security, 10th; and Angela McKim, Introduction to Business, tied for 9th.    


Our high school basketball teams recently completed their winter seasons.  The girls were co-conference champions with a record of 7-1.  Tri-County All-Conference selections included Meredith Thomas and Shelby Salter—First Team; and Stephanie Elsea, Hayden Housman, and Adam Songer—Second Team.  Meredith Thomas also received Media Northeast Missouri District Second Team honors and was named to the NBCA All-District basketball team.


Congratulations to the following band members who represented our school at the Tri-County Conference Honor Band on Monday, March 7:  Rose Cloud—1st chair flute, Sidney Sykes—4th chair flute, Abby Hall—3rd chair clarinet, Madeline Potter—4th chair clarinet, Alli Garrett—5th chair clarinet, Kourtney Arnold—8th chair clarinet, Jay Scudder—1st chair alto saxophone, Ashlee Fortney—3rd chair alto saxophone, Bailey Mihalovich—7th chair alto saxophone, Chloe Sykes—8th chair alto saxophone, Blake Pflum—3rd chair trombone; Abigail Kerby—4th chair trombone, and Christoper Longano—1st chair tuba.


Congratulations to the Brashear Concert Band on receiving a 1 Rating of Superior at the MSHSAA Large Ensemble Festival on Saturday, March 26 at Hannibal LaGrange College.  The band performed Contredanse by Larry Clark and In the Shining of the Stars by Robert Sheldon.  Our band was the only Class 1 school band from the Northeast Missouri District to receive a 1 rating.  In addition, they were the only band that had 7th and 8th grade members to get a 1!


Congratulations to Wendy Clarkson for achieving an Excellent rating on her vocal solo at the MSHSAA Solo & Ensemble competition on Saturday, April 2.


Congratulations to the junior high and varsity academic bowl teams for winning the conference tournament on Saturday, April 2.  The varsity team has won this trophy SIX years in a row!  Jay Scudder—MVP, Sam Smith—MVP, and Alli Garrett were named to the All-Conference team.  The varsity team also won districts on Saturday, April 9 at Macon County.  Jay Scudder—MVP and Nick Thomas were named to the All-District team.  Sectional play will continue on Thursday, April 14 when the team travels to North Shelby.  Go Tigers!!


Our district hosted the Tri-County Conference Art Show on April 2-3.  Congratulations to Meredith Thomas on placing 3rd in Class 4 Painting Tempra.


Congratulations to Missy Rusk and Jordan Heimer for their respective 1st and 2nd place exhibits at the “Celebrate the Artist in You” exhibit in Kirksville.  Missy received $100 and Jordan received $50.


Congratulations to Daniel Anderson for breaking the school’s 100m dash record with a time of :11.31 at the LaPlata Varsity Relays on Tuesday, April 5.  The previous record of :11.37 was set by Ryan Ferdig in 2007.




The Brashear Music Department would like to

invite all members of the Brashear

community to attend the annual Spring Concert on

Thursday, May 12 at 7:00 p.m.




Breakfast each day includes milk and juice.  Students may choose cereal instead of the breakfast item offered.  The following items are offered daily for students to choose from in lieu of the main lunch entrée: yogurt or peanut butter and jelly sandwich.


April 1

Friday: Cinnamon roll/Corn dog, tater tots, corn, applesauce, brownie, milk


April 4-8

Monday: Cereal, toast or Pop tarts/Chicken nuggets, macaroni & cheese, cooked carrots, mandarin oranges, cookie, milk

Tuesday: Donut, fruit/Chicken and noodles, mashed potatoes, green beans, peaches, cake, milk

Wednesday: Breakfast pizza/Ravioli, bread stick, cottage cheese, vegetable, fruit, apple crisp, milk

Thursday: Sausage, toast/Lasagna bake, garlic bread, cottage cheese, vegetable, fruit, cheesecake, milk

Friday: Biscuits & gravy/Hot dog, chips, carrots, applesauce, cookie, milk


April 11-15

Monday: French toast sticks, syrup/Walking taco, lettuce, refried beans, mandarin oranges, cookie, milk

Tuesday: Biscuit, sausage, egg & cheese/Chicken patty, mashed potatoes, lima beans, peaches, chocolate cake, milk

Wednesday: Breakfast pizza/Grilled cheese, soup, carrot sticks, pears, pumpkin bar, milk

Thursday: Cinnamon roll/Hot pocket, tater tots,  green beans, pineapple, brownie, milk

Friday: Waffle, syrup, sausage links/Pizza, corn, apples, jello, ice cream, milk


April 18-22

Monday: Breakfast bites, syrup/Nachos, lettuce, peas, mandarin oranges, cookie, milk

Tuesday: Biscuits & gravy/Sub sandwich, chips, soup, mixed vegetables, strawberries, white cake, milk  

Wednesday: Breakfast pizza/Tater tot casserole, green beans, fruit, banana bread, milk

Thursday: No School

Friday: No School


April 25-29

Monday:  No School

Tuesday: Pancake, syrup, sausage/Mr. Ribb, mashed potatoes, green beans, peaches, brownie, milk

Wednesday: Breakfast pizza/Tacos, lettuce, refried beans, mandarin oranges, cookie, milk

Thursday: French toast sticks, syrup/Fajitas, lettuce, mixed vegetables, fruit, pumpkin bar, milk

Friday:  Biscuits & gravy/Pizza, corn, applesauce, jello, no-bake cookie, milk




Yearbook sales are continuing.  This is the 63rd edition of the BHS yearbook. 


Personalized yearbooks are no longer available, however, yearbooks without names may still be purchased for $60.  Please make your check payable to Adair County R-II School.




A huge thank you to all of the parents and local business people who helped make Adair County R-II Schools Job Shadow Day a success.   Fifty-one students from grades 5, 7 and 10 were out on the job in March. 


Job Shadow Day is sponsored by America’s Promise, National School-to-Work Opportunities Office, Junior Achievement and American Society of Association Executives and is a day dedicated to giving young people across America Job Shadowing experiences.  Job Shadowing enables kids to shadow a workplace mentor as he or she goes through a normal day on the job, providing an up-close look at how the skills learned in school are put into action in the workplace.


Students returned from their Job Shadowing experience enthusiastic and with a better understanding of how the skills learned in the school environment are used in the “real world” work place.  We appreciate the effort put forth by the parents, mentors and businesses involved in making this a successful learning experience for these students.


Following is a list of businesses and/or people who donated their time to this project.


Joanne Kincaid–Adair County R-II School                                Heath Schneider–Adair County R-II School

Jason Kincaid–On-Shore Technology                                      Jeff McHenry–Adair County R-II School

Joshua Darnel – Sydenstricker Farm and Lawn Inc.               Denise Heimer–Lewis County E911

Pastor Charles Jackson–Hamilton Street Baptist Church      Troy Sizemore–Farm Hand

Curt Platz–AeroCare Home Medical                                        Cpl. David Grissom–Kirksville Police Department

Kevin Sykes–ACME Constructors                                            Becky Hazen–Adair County R-II School

D. P. Hayes–Hayes Pest Control                                              Staci Davis-Mihalevich–South Ayerco

Kirksville Fire Department                                                          Gene Schelker–Rissler Elementary School

Eddy Stewart–Waste Water Treatment Plant, Kirksville         David Cook–Kirksville Middle School

Danny Harrelson–Harrelson Upholstery                                    Jeff Jochimsen–Jochimsen Cattle Company

Dr. Kamra Defries, DDS                                                            Marilyn Anderson–Anderson Appliance

Shawn Tarpein–Sipe Flooring                                                   Victoria Sanders–Preferred Family Healthcare

Darrin Mihalovich–Mark Twain Telephone Company              Martin Salgado–Schuyler County R-I School

Troy Mihalevich–Adair County Ambulance District                  Tanya Playle–Kirksville Manor Care

Amanda Gray–Ray Miller Elementary School                          Mary Walitshek–Adair County Courthouse

Melissa Salgado–Adair County R-II School                             Jennifer Jochimsen–Kirksville Dental Group

Erin Moots–Adair County R-II School                                        Lori Housman–Memphis Post Office

Willie Pflum–Sonny’s Collision Center                                      Tracy Bender–The Grooming Corner 

Lori Guffey–Adair County Health Department                          Matt Wilson–Adair County Prosecutor

Tise Frazier–Heritage House Realty                                         Jungle of Joys Pet Shop

Doug Clarkson–Clarkson Farms                                               Amy Feeney–Adair County R-II School

Kenneth Read–Heritage House Realty                                     Paula VanRie–Rapture Beauty & Tanning Salon

Ken Page–Pages of Looks                                                        Brian Smith–Adair County Concrete

Tyson Bradshaw–CMMG                                                           Jim Owenbey–JJ’s Welding & Machine Shop

Dale Roberts–Country Barn Café                                              Kirksville Small Animal Hospital

Kirksville Farm & Home Supply, Inc.


Thank-you for all of your continued support of our students!


Christy L. Grissom, LPC

K-12 Counselor




The district is overwhelmed by the outpouring of donations ($5,026) received in loving memory of Diane Bradley.  Diane was extremely passionate about our students and their future.  It serves her memory well that our students will continue to benefit through her graciousness.  Through these donations it is evident that Diane touched the lives of many and will live on in our hearts forever.  Words alone can not express our gratitude.  Thank you.


Diana Cheatum

Shirley Cheatum

Jack & Nancy Reardon

Kathleen & Daisy Ledford

The Bill Stauffer Family

Phil & Wanda Gragg

Robert & Darla Lay

Susie Cahalan

Kenny & Teri Crandall

Gayle McDowell

Jerry, Janet, Jason & Jennifer Taylor

Melinda McKay Wood

Byron & Linda Harder

Harold & Jan Beach

Rex & Keetha Sykes

Della Craggs

Gary & Janet Fagan

Kellen & Kyren Fischer

Garry & Linda Taylor

Greg & Linda Smoot

Donnie & Cindy Davis

Donna Burnett

David & Kathy Erwin

Ray & Pat Griffith

The Patrick Harrison Family

Joanie Baker

Betty Werr

David & Sandy Werr

Donna Bradshaw

Helen Cheatum

Jim & Cheryl Lock

John & Michelle Gilbert

Robert & Debra Latimer

Roy & Patricia Morse

Betty Couch

Margaret O’Donnell

Brian & Melinda Ridenhour, Sarah & Eliza

Rami Douglas

Dave & Mary Cheney

Dorothy, Stan, & JW Franke

The Elseas

Betty Bergman

The Bergman & Shelly Family

Tony, Dino & David & Mimma & Doug (Shelley)

Mr. & Mrs. Leroy Hall & Brian Hall

The Gordons—Curtis, Tammy, Brandon & Nick

Mary Bradley

Tony Bradley & family

Brian Bradley & family

Brent & Kim Gaines

Mike, Marcia, Jayci Beck, Leslie & Kinley

Wallace & Cheryl Reeves

Dee & Butch Sorrells

Mary Reeves

Betty & Lawerance Ream

J.M. & Edna Lindsey

Larry & Betty Stephens

Kathy & Tony Giordano

Steve & Amy Feeney & Boys

Jerry & Colleen Lincoln

Walter & Kathryn Sellens

Larry & Susan Leathers

Deacon Ken & Marianne Berry

Larry & Patty Klocke

Stanley & Kay Bowen

Debbie Livingston

Joe & Louise Moyer

Grant Parsons

Margaret Parrish

Freddie & Esther Cotratto

Jerry & Martha Reese

Dan & Brenda Niemeyer

Randy & Pam Doss

Norma Jean Monroe

Mike & Carol Lee Bishop

Tom & Candy Phillips

Donna Simmons

Bebe Rimer

Stan & Myrna Franke

Barb & Rhett Hunziker

Dr. & Mrs. David Bethel

Jim, Renee, Hannah & Noah Reeves

Terry & Lisa Morrow

Thomas & Colleen Primmer

John & Sherry Parsons

Patricia Lynn Van Dolah

Elaine & James Scudder

Danny & Roberta Zimmer

Robert & Merry Ward

Mark & Linda Lueckenhoff

Neil & Debra Lay & family

Lacy Church

Dr. Tim & Becky Ahern

Rick & Mavoureen Meyer

Phyllis & Leon Murray

Jeff & Sara Poor & family

Billy & Connie Early

Bill & Linda Early

Anne Gramling

Lawrence Schroeder

Dave & Connie Lawson

Kenneth & Marilyn Goodwin

Charlene Fisher

Mary & Francie Delaney

Katie & Maggie Delaney

Donald & Shirley Hall

Pete & Jeanne Mayfield

Esty Eyler

Quentin & Ann Greenley & family

Larry & Kay Sykes

Annie Fisher

Randy & Jeanie James

Donna & Earl Dromey

Amagene Browning

David & Ann Gray

Mae & Leon Applegate

Eugene & Marjorie Brenizer

Plevna Christian Church

Joe, Joyce, Rachel & Ben Delaney

Friend & Neighbors of Novelty

Jim & Dorothy Gonnerman

David & Audrey Hamlin

The Farm Shop

Mark & Rhonda Fisher

Lee & Sara Howerton

Matt, Lori & Alaina Murray

Bob, Brenda & Hailee Kelsey

John & Cindy Graggs

Don & Kathy Snoozy

Ron York

Mike & Mary Pulse

Chris & Teal Pulse

Angela & Joe Williams

Kathy & Chris Ford & Girls

Hank & Kellie Fisher & Girls

Kim & Jim Tryon & Boys

Helen Pulse

Bryan & Lois Dover

Ruth Schrage

Gilvie & Anna Belle Franke

Dayton & Adriana Grover

Alvie & Donna Parrish

Jerry & Frances Holman

Kevin & Helen Terry

Birdie Hall

Duane Hall

Charlene Green

Bill & Karen Leffler

Mona Wood, Mike & Manda

Debbi McCurren

Albert & Mary Zentz

Wilma & Carl Behymer

Harold & Marjorie Foreman

Charles & Joann McFarland

Quentin & Ann Greenley

Jeff & Jeanne Brawner

Gerald & Jeanette Foreman

Gaila Simmons

David & DeAnna Slaughter

Marjorie Montague

Doug & Paula Clarkson & family

Kelley & Jackie Church

Monte & Lisa Fisher & family

Don Wilburn

Joel & Shelly Shipman & Jacob

Craig & Becky Hazen & family

Carl & Joyce Garr

SunBrite Laundry & Linen Service Inc

Terry & Shirley Baker & family

Ricky & Denise Brown

Scottie & Debra Holt

Todd & Traci Hill & family

Misty (Baker) Keene & family

Bobby & Bonnie Moncrief

Kelly Moore & Kale Moore

Jeanie Casady

David & Jeanne Clark

Brent & Shirlene Hettinger

Garry D. Lewis

Friends & Patrons of Willowbend Convenience Store

Novelty-Plevna Rural Fire Dept. Officers & Board Members

Faculty & Staff of Kirksville Area Technical Center


“So many people come into our lives… But there are those precious few who touch our hearts so deeply we will never be the same.”--Mary Engelbreit














































1 Tri-County Electric Live Wire Demo Grades 7-12—Here 1:30-2:15 p.m.

1 Math & Science Club to TSU—There 6:00 p.m.

2 District Music Festival-Solos & Ensembles at Kirksville—There 7:30 a.m.

2 TCC Academic Bowl Tourney & Art Show—Here 9:00 a.m.

3 TCC Art Show—Here 2:00-4:00 p.m.

4 Busy Bees—Here 8:30-10:45 a.m.

5 Busy Bees—Here 8:30-10:45 a.m.

5 Baseball w/ Canton—There 5:00 p.m.

5 LaPlata Varsity Quad—There 3:30 p.m.

6 Knox County Middle School Relays—There 3:30 p.m.

8 FBLA Field Trip to Kansas City—There TBA

9 District Academic Bowl Tourney @ Macon County—There TBA

11 Busy Bees—Here 8:30-10:45 a.m.

11 Atlanta Junior High Relays—There 1:00 p.m.

11 Baseball w/ Green City—There 5:00 p.m.

12 Busy Bees—Here 8:30-10:45 a.m.

12 LaPlata Junior High Track—There 3:30 p.m.

12 Baseball w/ North Shelby—There 5:00 p.m.

13 Upward Bound Campus Day—There 9:00 a.m.-2:00   p.m.

13 Atlanta Varsity Relays—There 12:30 p.m.

14 Art Club Field Trip to Kansas City—There TBA

15 Children’s Lit Festival Grades 4-6 at TSU—There 11:30 a.m.

15 Tiger Invite Varsity Relays at Kirksville—There 2:00 p.m.

15 District Industrial Arts Contest at Moberly—There TBA

16 Six Flags Music in the Park Festival—There TBA

17-19 FBLA State Leadership Conference at Columbia—There TBA

18 Busy Bees—Here 8:30-10:45  a.m.

18 District Junior High Honor Choir at Moberly—There 7:30 a.m.

18 Baseball w/ Marion County _ Here 5:00 p.m.

19 Busy Bees—Here 8:30-10:45  a.m.

19 Baseball w/ Milan—There 5:00 p.m.

20 Green City Junior High and Varsity Relays—There 9:00 a.m.

21-25 No School—Easter Break

26 Kindergarten Registration—Here 8:00 a.m. - 2:00 p.m.

26 Baseball w/ Macon County—Here 5:00 p.m.

27 Tri-County Conference Junior High and Varsity Track Meet at LaPlata—There 9:00 a.m.

27 Lunch w/ the Principal K-1

28 Lunch w/ the Principal 2-3

28 Baseball w/ Bevier—There 5:00 p.m.

29 Lunch w/ the Principal 4-6

29 Baseball w/ Novinger—Here 5:00 p.m.

30 Junior-Senior Prom at TSU Down Under—There 8:00 p.m.

Grand March will be at 5:00 p.m. in the Brashear High School Gymnasium.


Old Newsletters